Adana İşi Sinema Filmi

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü resmi desteği ile yapımına başlanan uzun metrajlı sinema filmi. İki arkadaşın hikâyesinin işlendiği komedi filmi. Çekimleri Adana'da gerçekleştirilen film 24 Eylül 2015 tarihinden itibaren tüm sinemalarda...

Kısa Hikâye

Maksut ve İso neşeli olmalarının yanı sıra fakir ve oldukça borçludurlar. Bu iki arkadaş hemen hemen bütün zamanlarını birlikte geçirirler. İso, eski karısından kurtulmak için yollar arayıp kadınlardan kaçarken, Maksut ise sevdiği kadın olan Perihan’la evlenmek için didinip durmaktadır. Adana’ya yılbaşının yaklaştığı günlerden birinde fakirlik ayyuka çıkmış aynı zamanda Maksut ‘un aşkı iyiden iyiye kabarmıştır. Perihan’ı istemeye gitmeyi kafaya koyan Maksut ’un paraya ihtiyacı vardır ve bu ihtiyacı karşılamak isteyen kafadarlar birkaç günlüğüne bir AVM’de Noel baba animasyonu yaparken akşamları Adana sokaklarında kırmızı don satarak takım elbise, çiçek çikolata parasını çıkartırlar. Maalesef Perihan’ı alamazlar. Perihan’ı alamadıkları gibi işler daha da kötüleşir ve İso’nun evi eski karısının patlattığı kredi kartları yüzünden icra edilir. Aynı günün akşamında patlayan bir kalorifer kazanını tamir etmek için Talih apartmanına giden kahramanlarımız tesisat duvarının yıkılması üzerine kendilerini yandaki bankanın kasasının içinde bulurlar.

Uzunca bir süre ne yapacağını bilemeyen kahramanlarımız finalde bankaların en büyük hırsızlar olduğuna karar verir ve kasadaki parayı alırlar. Parayı aldıktan sonra hayatları asla eskisi gibi olmayacaktır. Paranın kokusunu alan herkes tehditle veya duygu sömürüsüyle para koparmaya çalışır, her gittikleri yerde biraz daha para kaptıran kahramanlarımız en sonunda bir yanlış anlaşılma yüzünden nezarete düşerler.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi bir de peşlerine gazinocular ve mafya takılır. Nezaretten çıktıktan sonra space cake yiyip gittikleri çingene kampında ise hayatları tamamen değişir. Günlerdir maruz kaldıkları açgözlü insanlardan sonra bu fakir mutlu çingeneler onlara hayatı yeniden sevdirir. Bu çingene kampında belki de en sevdikleri en mutlu kişi ise en zor durumdakidir. Kampın neşesi küçük harika hastadır ve fakir çingenelerin onu tedavi etmesi imkânsızdır. En başından beri yaptıkları hırsızlık yüzünden vicdanı rahat etmeyen kahramanlarımız, kendilerinden bekleneceği gibi ellerinde kalan tüm parayı onlara bırakır ve kamptan ayrılırlar. Ayrılır ayrılmazda önce mafyanın sonrada polisin eline düşerler. Ama çingeneler vefalıdır ve onları polisin elinden kurtarmayı başarırlar.

 

Ekip

YÖNETMEN: Ali Adnan ÖZGÜR

YAPIMCI: Emin DEMİREL - Bilal KALYONCU

YAPIM: RENK SİNEMA-YAYINCILIK-TELEVİZYON - ROLL CAPTION

SENARIST: Kenan ÖĞÜTEN - Ayşe Bengi ÇELİK

SENARYO EDİTÖRÜ: Murat TAŞ

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Yusuf ASLANYÜREK

SANAT YÖNETMENİ: Atilla ÇELİK

CO PRODUCTIONS: Visual Focus Film

GENEL KOORDİNATÖR: Orhan KOÇAK

İDARİ KOORDİNATÖR: Uğur Deniz TERZİOĞLU

Fragmanlar için Tıklayın.

Adana İşi 2. Fragman

Adana İşi 3. Fragman